Iguazu Falls :: Wielka Woda

Poprawnie pisząc Cataratas do Iguaçu to cud natury leżący na granicy trzech krajów: Brazylii, Argentyny i Paragwaju. Pierwsze dwa kraje dysponują doskonałą infrastrukturą do pełnego doświadczenia obcowania z tymi okazałymi wodospadami.

Do miasta Foz do Iguaçu dotarliśmy bardzo łatwo samolotem z Sao Paulo. Brazylijskie miasta są doskonale skomunikowana między sobą. Do wyboru mamy kilka linii lotniczych, TAM, Avianca, Gol i Azul. Bilety na krajowych trasach można już kupić za równowartość 200-300 zł. Przy czym, w odróżnieniu od znanych nam z Europy tanich przewoźników, w Brazylii standardem jest bezpłatny bagaż nadawany. Samo miasto Foz do Iguaçu nie oferuje nic specjalnego. Stanowi natomiast doskonałą bazę wypadową zarówno do brazylijskiej, jak i argentyńskiej części wodospadów. Posiada też całkiem dobrą bazę noclegową. Za przyzwoity trzyosobowy pokój ze śniadaniem zapłaciliśmy ok. 130 R$ na dobę, co stanowi równowartość ok. 160 zł. Trzeba pamiętać jednak o tym, że w czasie naszego lata w Brazylii panuje zima. Nie taka jaką znamy z naszej części świata, ale nocami temperatura potrafi spaść nawet do 0 st. C, co może być odczuwalne przy słabo ocieplonych tamtejszych budynkach! Na pobyt i obejrzenie wodospadów wystarczy jeden pełny dzień.

Blisko centrum znajduje się całkiem fajna restauracja Churrascaria do Gaúcho, gdzie po opłaceniu standardowej opłaty 29 Reali możemy korzystać do woli z dań bufetowych, sałatek i przystawek, ale przede wszystkim z głównej atrakcji lokalu. Są nią grillowane różne rodzaje mięs, na czele z pyszną wołowiną, które roznoszą po sali kelnerzy.

Biorąc pod uwagę szybko zapadający wieczór, bo już około godziny 17, postanowiliśmy skupić się na brazylijskiej części wodospadów i na jej eksplorację poświęcić więcej czasu. Do Parque Nacional do Iguaçu dojechać można z łatwością autobusem miejskim. Nie warto płacić za taksówki. Z resztą ten sam autobus zatrzymuje się przy zlokalizowanym niedaleko lotnisku. Bilety kupujemy u kierowcy, albo najczęściej u biletowego który obsługuje charakterystyczną dla tamtejszych autobusów siermiężną bramkę zamocowaną w pierwszej części autobusu. Uniemożliwia to właściwie jazdę na gapę.

Bilet wstępu do parku narodowego i wodospadów kosztuje niecałe 60 Reali. Po minięciu bramek docieramy do podstawionych autobusów, które dowiozą nas pod same wodospady. Warto wysiąść w okolicy hotelu „Das Cataratas”, skąd najlepiej pieszo przejść ścieżką widokową w dół doliny. Brazylijska strona rzeki daje wyjątkową możliwość podziwiania zarówno panoramicznego widoku wodospadów, jak również zejścia pod najbardziej spektakularną 90-metrową  „Diabelską Gardziel”. Warto pomyśleć o kurtce przeciwdeszczowej albo pelerynie, w przeciwnym wypadku można przemoknąć do suchej nitki.

Niedaleko od wyjścia z parku narodowego znajduje się Parque das Aves, czyli park ptaków, gdzie na 16 hektarach lasu możemy nacieszyć oko widokiem ponad tysiąca przepięknych i różnorodnych okazów. Efektowne są miejsca, gdzie możemy wejść i spacerować wśród tukanów, papug i innych przepięknych ptaków.

Brazil
Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s