Indonezja :: Zwiedzanie Bali z kierowcą :: Dzień 1

Bali powitało nas tropikalna ulewą od razu w noc po przylocie. Na szczęście padać zaczęło, kiedy już byliśmy zameldowani w pensjonacie Bucu Guest House w Ubud i popijaliśmy powitalnego drinka. Siedząc na tarasie pokoju delektowaliśmy się równikowym wilgotnym powietrzem i tajemniczymi dźwiękami dzikiej przyrody. Deszcz ustał równie szybko, jak się pojawił. Rano nie było po nim śladu, choć dzień zapowiadał się pochmurny. Nie zrażeni jednak pogodą wyruszyliśmy na podbój balijskiego interioru.

Pura Taman Ayun

Pierwszy przystanek czekał nas już po kilkudziesięciu minutach jazdy w kierunku zachodnim od Ubud. Pura Taman Ayun, XVII-wieczny kompleks świątynny położony jest w pięknym ogrodzie z bujną roślinnością i uroczymi oczkami wodnymi. Pura Taman Ayun w tłumaczeniu oznacza „ogród na wodzie” i rzeczywiście nazwa idealnie pasuje do tego miejsca. Efektowne wieże świątynne meru zrobiłyby na pewno jeszcze większe wrażenie przy słonecznej pogodzie. Tak, czy inaczej sam fakt przebywania w takim pięknym i mistycznym miejscu był dla nas wyjątkowym przeżyciem. Tym bardziej, że była to pierwsza balijska świątynia, którą odwiedziliśmy.

Cena biletu: 30.000 IDR

Wieże „meru” w Taman Ayun
Pura Taman Ayun
Pura Taman Ayun
Pura Taman Ayun
Barong w Pura Taman Ayun

Jati Harum – plantacja kawy Kopi Luwak

Następnym punktem w programie dnia była plantacja najdrożej kawy na świecie, której cena dochodzi do tysiąca euro za kilogram! Kopi Luwak, bo o niej mowa, otrzymywana jest w dość osobliwy sposób. Wytwarzana jest z ziaren kawy, które wydobywane są z odchodów łaskuna, sympatycznego małego zwierzątka nazywanego lokalnie luwak. Łaskun zjada owoce kawowca, ale nie trawi jego nasion, a jedynie miąższ. Po nadtrawieniu przez enzymy trawienne i lekkim sfermentowaniu, ziarna przechodzą przez przewód pokarmowy i są wydalane. Zwierzę zjada tylko najlepsze owoce, a przez przejście przez przewód pokarmowy łaskuna ziarna tracą gorzki smak i kawa z nich wytwarzana zyskuje nowy, łagodny aromat.

Nie mogło się oczywiście obyć bez degustacji słynnego naparu. Kawa otrzymywana w tak niecodzienny sposób jest rzeczywiście delikatna i pozbawiona goryczy. Oprócz filiżanki kopi luwak otrzymaliśmy też tacę z próbkami innych smakowych kaw i herbat. Niektóre całkiem ciekawe, a większość niemiłosiernie słodka. Zupełnie szczerze, jako wielbiciel kawy muszę przyznać, że różnica między dobrej jakości kawą, dajmy na to z Brazylii, a Kopi Luwak, nie jest warta tak dramatycznej różnicy w cenie.

Plantacja kawy Jati Harum położona jest w bezpośrednim sąsiedztwie tarasów ryżowych Jatiluwih, więc naturalnie po posileniu się drogim naparem pojechaliśmy właśnie tam.

Godziny otwarcia: 8:00 – 19:00

Cennik:

  • Degustacja kawy kopi luwak i innych smakowych kaw i herbat – 50.000 IDR,
  • Kopi Luwak – 100 gr w ziarnach – 420.000 IDR,
  • Bali Koffee – 200 gr w ziarnach – 180.000 IDR,
  • Lemongrass Tea – 150.000 IDR,
  • Rosella Tea – 150.000 IDR.
Jati Harum – plantacja kawy Kopi Luwak
Tradycyjne palenie kawy
Robusta z Jati Harum

Jatiluwih Rice Terraces – najpiękniejsze tarasy ryżowe na Bali

Podróżując po Bali tarasy ryżowe mija się właściwie co chwilę. To jeden z najpopularniejszych obrazków reklamujących tę indonezyjską wyspę. Ryż na Bali uprawiany jest niemal wszędzie. Jednak to właśnie tarasy Jatiluwih uznawane są za największe i najbardziej spektakularne. Pośród zielonych pól, ułożonych jak wielkie lustrzane schody na zboczach wzgórz, prowadzą alejki, którymi można spacerować godzinami, podglądając pracę lokalnych mieszkańców.

Godziny otwarcia: 8:30 – 18:00
Cena biletu: 40.000 IDR

Najpiękniejsze tarasy ryżowe na Bali
Jatiluwih Rice Terraces
Jatiluwih Rice Terraces
Jatiluwih Rice Terraces
Jatiluwih Rice Terraces
Jatiluwih Rice Terraces

Pura Ulun Danu Beratan

Świątynia Ulun Danu Beratan jest jedną z najbardziej charakterystycznych i najczęściej fotografowanych świątyń na Bali. Powstała w XVII wieku na brzegu jeziora Bratan, otoczona jest pięknym i doskonale zadbanym ogrodem. Jest położona na wysokości ok. 1200 metrów nad poziomem morza.

Tutaj też krajobraz zasnuty był nisko wiszącymi chmurami, które dodawały mistycyzmu, ale niestety odbierały koloru. Kiedy już właściwie skończyliśmy zwiedzanie świątynnego ogrodu i zbieraliśmy się do wyjścia, uśmiechnął się do nas los, albo bogowie puścili nam oko. Zza gęstych chmur dosłownie na minutę wychyliło się słońce. Ta chwila była wystarczająca, żebyśmy uchwycili kilka bardziej nasyconych kolorem fotek.

Godziny otwarcia: 7:00 – 19:00
Cena biletu: 50.000 IDR

Pura Ulun Danu Beratan
Pura Ulun Danu Beratan
Pura Ulun Danu Beratan
Pura Ulun Danu Beratan w chmurach

Tanah Lot Temple

Tanah Lot, zwana świątynią zachodzącego słońca, to jedno z bardziej znanych miejsc kultu religijnego na Bali. Spektakularnie położona na skałach przy brzegu oceanu, którego wody w czasie przypływu zalewają najniżej położone tarasy skalne tworząc wyspę. Świątynia powstała w XV wieku na cześć boga morza, Baruna. Jest to jednocześnie jedna z najliczniej odwiedzanych świątyń przez turystów. Co jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę bliskość najbardziej turystycznego regionu na wyspie, miejscowości Kuta i stolicy Denpasar.

Do Tanah Lot dotarliśmy dokładnie w momencie, kiedy słońce zaczynało chować się za skalnym klifem, efektownie oświetlając falujące wody oceanu. Mistycyzmu tego miejsca dodawały jeszcze niewiarygodnie liczne chmary ptaków przelatujące nad głowami w kierunku skalnych jaskiń.

Godziny otwarcia: 7:00 – 20:00
Cena biletu: 60.000 IDR

Świątynia zachodzącego słońca Tanah Lot
Tanah Lot Temple
Tanah Lot Temple
Tanah Lot Temple

Przeczytaj pozostałe wpisy:
Indonezja :: Bali. Wracamy do Azji w powiększonym składzie
Indonezja :: Ubud, kulturalna stolica Bali

Reklama

2 myśli w temacie “Indonezja :: Zwiedzanie Bali z kierowcą :: Dzień 1

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s