Bali :: Zwiedzanie wyspy z prywatnym kierowcą :: informacje praktyczne

Dlaczego prywatny kierowca?

Osiem z dziesięciu najważniejszych i najpiękniejszych indonezyjskich świątyń hinduistycznych znajduje się na wyspie Bali. To właśnie od nich zaczęliśmy planowanie naszego zwiedzania. Najbardziej polecane jest tu wynajęcie samochodu wraz z kierowcą. Co prawda można wypożyczyć samochód bez kierowcy, ale nie dość, że obowiązuje tu ruch lewostronny, to jeszcze lokalne drogi są wyjątkowo wąskie, a wymuszanie pierwszeństwa wcale nie jest rzadkością. Jak to w Azji.

Balijska wioska

My mieliśmy szczęście, bo Ketut okazał się spokojnym i uważnym kierowcą, który ponadto pełnił rolę prywatnego przewodnika, a nawet czasami zajmował się naszym dwulatkiem. Borys stał się jego ulubieńcem. Choć niestety bez wzajemności. 🙂 Na Ketuta trafiliśmy trochę przypadkiem, kiedy polecany przez świetną blogerkę Cel w Podróży kierowca Putu nie mógł podjąć się zlecenia, o czym dowiedzieliśmy się dopiero… na lotnisku w Denpasar. Poprosił jednak swojego znajomego, Ketuta, który czekał na nas na miejscu. Zmiennik w pełni się sprawdził, był świetnym kierowcą i towarzyszem podróży. Realizował bez szemrania wszystkie nieplanowane zmiany trasy i nasze zachcianki kulinarne, albo też nagłe alarmy i konieczne wizyty w toalecie.

O Bali nasłuchałem się i naczytałem skrajnie różnych opinii, od zachwytu naturą i pięknem, po niesmak i narzekanie na komercyjne oblicze wyspy. Z dzisiejszej perspektywy muszę przyznać, że rozumiem obydwie opinie. W przeważającej większości Bali jest wciąż bardzo zieloną wyspą z przepięknymi wierzeniami i tradycjami, a także przepysznym jedzeniem. Nie dotyczy to jednak południowego skrawka, a szczególnie okolic Kuty, którą celowo ominęliśmy zaglądając tylko na jeden dzień z ciekawości. Ale o tym w osobnym wątku.

W świątyniach na Bali obowiązuje zasada zakładania sarongu
Pola ryżowe

Jak znaleźć kierowcę na Bali?

Najlepiej przez polecenie. Tak właśnie zrobiliśmy. Skorzystaliśmy z listy kierowców rekomendowanych przez blogerkę Cel w Podróży, choć ostatecznie trafiliśmy na jeszcze innego. Poniżej znajdziecie namiary na wybranych sprawdzonych kierowców:

  • Ketut (WhatsApp: +62 895 4016 05045) – zdecydowanie polecamy!
  • Putu (WhatsApp: +62 813 5338 8075)
  • Nyoman (+62 81 999 041 588)

Z usług transportowych Ketuta skorzystaliśmy nie tylko przy zwiedzaniu balijskich świątyń, ale także do transferów z lotniska Denpasar do Ubud oraz z Ubud do Padang Bai.

Urocze detale balijskich świątyń

Ile kosztuje samochód z kierowcą na Bali?

Koszt wynajęcia prywatnego kierowcy na Bali waha się w okolicach 50 USD za cały dzień. Właśnie tyle zapłaciliśmy za 10-godzinną prywatną wycieczkę. Co ważne, w cenę wliczone jest paliwo i koszty parkingów. Kierowcy najczęściej mają też niezłą wiedzę na temat historii balijskich świątyń, lokalnych obyczajów, jak również miejsc, gdzie można dobrze zjeść.

Przykładowe ceny wynajęcia samochodu z kierowcą na Bali:

  • Całodzienne zwiedzanie Bali z Ubud – 10 godzin: 50 USD
  • Lotnisko Denpasar – Ubud: 25 USD
  • Ubud – Padang Bai: 25 USD
Ciężka praca przy uprawie ryżu

Przeczytaj pozostałe wpisy:
Indonezja :: Bali. Wracamy do Azji w powiększonym składzie
Indonezja :: Ubud, kulturalna stolica Bali
Indonezja :: Zwiedzanie Bali z kierowcą :: Dzień 1

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s