Indonezja :: Zwiedzanie Bali z kierowcą :: Dzień 2

Bali od samego początku wciągnęło nas i zachwyciło. Pierwszy dzień zwiedzania rozbudził nasz apetyt na więcej. Zafascynowała nas religia, kultura i lokalne rytuały. Mieliśmy ochotę na dalszą eksplorację. Doskonałą możliwością na poznanie tej kulturalnej twarzy jest udział w pokazie jednego z tradycyjnych tańców balijskich: Barong, Kecak albo Legong Dance.

W Ubud jest wiele miejsc, w których można obejrzeć ten wyjątkowy spektakl. Jednak większość występów zaczyna się późnym wieczorem, co było trudno wykonalne z naszych dwulatkiem. I tu z pomocą przyszedł nasz kierowca Ketut. Zaproponował, że zawiezie nas na poranny pokaz tańca Barong w jednym z najlepszych balijskich teatrów tańca: Sahadewa Barong Dance. To była świetna decyzja!

Sahadewa Barong Dance

Taniec balijski to starożytna tradycja, która jest częścią religijnej i artystycznej ekspresji wśród Balijczyków. Tancerze poprzez ruchy i gesty opowiadają ciekawe i różnorodne historie przy akompaniamencie gamelanu.

Na Bali jest ogromne bogactwo form i stylów tanecznych; szczególnie godne uwagi są te rytualne tańce dramatyczne, które dotyczą Rangdy, wiedźmy i wielkiej bestii Barong. Większość tańców na Bali związana jest z hinduskimi lub tradycyjnymi rytuałami ludowymi, takimi jak święty taniec Sanghyang Dedari, który przywołuje życzliwe duchy hyang.

Tancerze z Bali uczą się rzemiosła już jako dzieci. Uczą się tańczyć rękami, zanim będą mogli chodzić. Oficjalne szkolenie zaczyna się już w wieku 7 lat. W tańcu balijskim ruch jest ściśle związany z rytmami wytwarzanymi przez gamelan, rodzaj zespołu muzycznego specyficznego dla Jawy i Bali. Wiele poziomów artykulacji na twarzy, oczach, dłoniach, ramionach, biodrach i stopach jest skoordynowanych w celu odzwierciedlenia dźwięków.

Godzina pokazu: 9:30 – 10:30
Cena biletu: 100.000 IDR

Sahadewa Barong Dance
Sahadewa Barong Dance

Pura Gunung Kawi

Niewiele brakło, żebyśmy odpuścili sobie tę świątynię, jako jedną z niezbyt ciekawych. Na dodatek Ketut zniechęcił nas trochę mówiąc, że prowadzi do niej 300 schodów. „W górę?” – zapytałem. „Nie, w dół”. Całe szczęście, pomyślałem. Ale i tak jakoś trzeba będzie stamtąd wrócić. Agnieszka pomogła mi podjąć decyzję. „Idziemy!”

Do Ganung Kawi prowadzą kamienne schody wciśnięte pomiędzy piękne pola ryżowe. Świątynia została zbudowana, a właściwie wykuta w skale po obu stronach niewielkiej rzeki przecinającej tarasy i dżunglę. Wokół ścieżki prowadzącej w dół rozgościli się lokalni handlarze i rzemieślnicy. Nie jest to bardzo oblegane miejsce, nie ma tutaj tłumów, dlatego można wytargować całkiem sensowne rabaty na rękodzieło. Jest to jednak miejsce wyjątkowe. Ciszę zakłóca jedynie szmer płynącej rzeki. Sprawia ona też, że upał nie jest tak bardzo odczuwalny. Nie chciało nam się stąd wyjeżdżać, ale przecież mieliśmy w planie jeszcze sporo do zobaczenia.

Godziny otwarcia: 8:00 – 18:00
Cena biletu: 50.000 IDR

Pura Gunung Kawi
Pura Gunung Kawi
Tarasy ryżowe przy Gunung Kawi

Przy świątyni Ganung Kawi znajduje się jeszcze jedna atrakcja – huśtawka nad dżunglą. Sara nie mogła sobie odmówić takiej przyjemności i przez dobre kilka minut bujała się nad zielonym dywanem tropikalnych drzew.

Huśtawka nad dżunglą

Do kolejnego punktu programu mieliśmy niedaleko, ale w międzyczasie poprosiliśmy Ketuta o propozycję miejsca na obiad. Wybór padł na Warung Pondok Bali, gdzie zamówiliśmy tradycyjne balijskie dania, a Borys dodatkowo przekonał nas do spróbowania pierwszego w swoim życiu kokosa.

Warung Pondok Bali

Pura Tirta Empul

Świątynia Pura Tirta Empul to jedno z najbardziej znanych miejsc kultu religijnego na Bali. Została zbudowana w X wieku wokół gorącego źródła, które działa do dziś. Nie tylko Balijczycy, ale również wyznawcy innych religii pielgrzymują tu, by odbyć rytualną kąpiel. Mimo faktu, że do świątyni przybywa sporo turystów, to jednak jest coś magicznego w modlitewnych rytuałach dokonywanych pod trzydziestoma strumieniami świętej wody.

Przez większość czasu Tirta Empul uważana była za źródło czystej wody do rytualnej kąpieli. Jednak oficjalny raport z 2017 r. donosi o zanieczyszczeniu wody i zagrożeniu zdrowia.

Godziny otwarcia: 8:00 – 18:00
Cena biletu: 50.000 IDR

Pura Tirta Empul
Oczyszczająca kąpiel w Pura Tirta Empul
Święte źródło Pura Tirta Empul
Pura Tirta Empul

Pura Besakih

Pura Besakih to świątynia zbudowana w VIII wieku na zboczu góry Agung. Uważana jest za najważniejszą i najbardziej świętą z balijskich świątyń. Składa się z 22 kompleksów i w sumie z ponad 200 budowli, połączonych schodami i tarasami. Centrum zespołu świątynnego stanowi pagoda Pura Penataran Agung. W ciągu roku w świątyni obchodzi się około 70 świąt, opartych na tradycyjnym 210-dniowym kalendarzu balijskim.

Podczas niszczycielskiej erupcji wulkanu Agung w 1963 roku strumienie lawy ominęły kompleks świątynny. W 1995 roku został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Przy wejściu dowiedzieliśmy się, że do środka można wejść tylko z przewodnikiem. Co prawda podobno nie jest to prawda, ale nie chcieliśmy się kłócić z obsługą, która była wyjątkowo arogancka i natarczywa.

Godziny otwarcia: 8:00 – 18:00
Cena biletu: 60.000 IDR

Pura Besakih
Pura Besakih
Pura Besakih
Pura Besakih
Reklama

2 myśli w temacie “Indonezja :: Zwiedzanie Bali z kierowcą :: Dzień 2

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s